Adam Leszczyński "Ludowa historia Polski"

Adam Leszczyński "Ludowa historia Polski"

 Dane szczegółowe:

Autor: Adam Leszczyński
Tytuł: Ludowa historia Polski
Data wydania: 2020-11-12

Opis książki:

„Ludowa historia Polski” to opowieść o tym, co zostało w polskiej pamięci zakłamane, albo z niej wyparte. To historia 90 proc. Polaków — ubogich i niewykształconych, tych, którzy mieli ciężko pracować i słuchać narodowych elit — od początku Polski aż do czasów współczesnych.
Głównym przedmiotem książki jest władza — władza tych, którzy w społeczeństwie są na górze nad tymi, którzy są na dole — oraz instytucje społeczne, które służyły elitom do przejmowania tego, co wyprodukował lud. To nie tylko więc historia poddaństwa i pańszczyzny, ale także relacji w fabryce i w biurze w XIX w. To historia ludowa, a nie narodowa: mniej interesują mnie wojny i powstania, a bardziej to, jak ich sukcesy i klęski zmieniały relacje pomiędzy mieszkańcami naszego kraju, Polakami, Żydami, Ukraińcami i innymi mniejszościami.
To także historia idei — idei, które uzasadniały sprawowanie władzy przez pana nad poddanymi, przez fabrykanta czy dyrektora nad robotnikami. Elity wytwarzały wiele uzasadnień dla swojego statusu i te uzasadnienia zmieniały się w czasie. Śledzę ich ewolucję. Równolegle trwała także dyskusja o emancypacji i równości. Zwolennicy tych idei zwykle jednak byli na naszych ziemiach w mniejszości.
To wreszcie historia buntu i oporu — sabotażu w pracy, buntu przeciwko pańszczyźnie, strajku w fabrykach. Było ich w historii Polski bardzo wiele, niekiedy niesłychanie okrutnych, ale także przemocy stosowanej powszechnie w życiu codziennym.



Moja opinia:

Lubicie książki o historii? 📖 
W moje ręce wpadła "Ludowa historia Polski" Adama Leszczyńskiego. Jest to niezwykle ciekawy tytuł, który pomaga poznać historię naszego kraju z innej, nieznanej dotychczas perspektywy. 
Na lekcjach historii uczymy się o królach, elitach, rządzących, dowiadujemy się jak wyglądało panowanie monarchy, ale niewiele wiemy jak ówczesna rzeczywistość wyglądała z punktu widzenia osób z ludu - chłopów, mieszczan robotników i mniejszości. Lektura tej książki pozwala na ukształtowanie pełnego obrazu sytuacji społecznej na przestrzeni wieków, uwzględniając zarówno działania na najwyższych szczeblach państwa, jak i to, co miało miejsce wśród warstw niższych, niezamożnych. 
Mimo pokaźnej objętości, książkę czyta się szybko i przyjemnie, ponieważ napisana jest w przystępny sposób, pobudzający zainteresowanie czytelnika. 
Polecam każdemu, kto lubi historię! Warto uzupełnić swoje wyobrażenie o naszej historii o poszerzenie perspektywy.



Komentarze