Zbigniew T. Nowak "Domowa spiżarnia zdrowia. Przetwory, które leczą" - siła tkwi w naturze

Zbigniew T. Nowak "Domowa spiżarnia zdrowia. Przetwory, które leczą" 



Dane szczegółowe:
Autor: Zbigniew T. Nowak
TytułDomowa spiżarnia zdrowia
Liczba stron: 240
WydawnictwoWydawnictwo AA
Kategoria: kulinaria
Premiera: 20.08.2018



Opis książki:
Nowatorska książka o leczeniu chorób domowymi przetworami
Nasze prababki rzadko chodziły do apteki, być może nie posiadały dyplomów uczelni medycznych, a jednak potrafiły skutecznie zadbać o zdrowie całej rodziny. Wystarczyła im mądrość życiowa, która podpowiadała, że dobrze zaopatrzona spiżarnia domowa jest jak najlepsza apteka, bo można z niej czerpać przez cały rok naturalne witaminy i prozdrowotne przetwory przygotowane z sercem.
Nigdy nie zgodzę się, że robienie przetworów to czysta strata czasu, bo przecież sklepowe półki aż uginają się pod ich ciężarem. Kto choć raz posmakował domowych konfitur, dżemów, przecierów, soków czy sałatek, kiszonych ogórków czy kapusty według starych, wypróbowanych przepisów, ten za nic w świecie nie da się przekonać, że podobne można kupić w sklepie.
Przetwory przygotowane w domu to prawdziwa skarbnica zdrowia i o nich właśnie jest ta książka. Znajdziemy w niej mnóstwo wypróbowanych przepisów na soki, syropy, konfitury, dżemy, powidła, galaretki, wino, nalewki, ocet jabłkowy, sałatki, przeciery, sosy i inne przetwory z najzdrowszych darów natury: kwiatów fiołka, z truskawek, porzeczek, czarnych jagód, poziomek, czereśni, wiśni, płatków i owoców róży, malin, ogórków, pomidorów, papryki, moreli, brzoskwiń, jabłek, śliwek, aronii, winogron, kapusty, żurawiny, czosnku i chrzanu. Każdy przepis Autor opatrzył wyczerpującym komentarzem na temat walorów leczniczych tych przetworów, a opracował go w oparciu o wiedzę, doświadczenie i najnowsze zdobycze medycyny.
To nie jest zwykła książka z przepisami. To poradnik, który dostarczy niezbędnej wiedzy na temat walorów zdrowotnych i odżywczych owoców z ogrodów i lasów oraz warzyw.






Moja opinia: 

Od dziecka jestem przyzwyczajona, że koniec lata zwiastuje produkcję domowych przetworów. Swojskie dżemy, soki owocowe, syrop z czarnego bzu, ogórki kiszone, sałatki, koreczki, sosy, przeciery, marynowana papryka i grzybki. Jeszcze będąc małą dziewczynką, uwielbiałam przygotowywanie przetworów, a teraz doceniam to, że dzięki nim możemy zamknąć smak lata w słoiku i rozkoszować się nim cały rok. Wiem też, że określone owoce i warzywa mają określone działanie prozdrowotne, stąd też przy przeziębieniach towarzyszy mi sok z malin, a na problemy z żołądkiem sięgam m.in. po syrop z róży. Przetwory są nie tylko pyszne, ale mogą też nieść korzyści dla naszego organizmu.

No dobrze, a co jeśli nie wiemy jak robić przetwory? Na przykład nie mamy sprawdzonych przepisów, albo pomysłów co włożyć do słoiczków. A do tego być może chcemy, aby nasze przetwory w szczególnym stopniu spełniały wybrane zdrowotne funkcje? Albo jesteśmy zwolennikami naturalnego stylu życia i chcemy zastąpić naszpikowane przeróżnymi substancjami tabletki czymś naturalnym?

"Domowa spiżarnia zdrowia" to idealna pozycja dla osób, które szukają dobrych (i zdrowych!) przepisów połączonych z analizą tego co właściwie "produkujemy". Autor omawia kolejne owoce i warzywa, przekazując nam przy tym masę cennych informacji. Pan Zbigniew przy okazji "przemyca" nam liczne ciekawostki, np. wiedzieliście, że pomidory pełniły kiedyś jedynie funkcję ozdobną? 
Jeden produkt to jeden rozdział, w którym opisane są właściwości wybranego składnika oraz podane są przepisy na różne przetwory z jego użyciem. Przy każdym przepisie, oprócz listy składników, opisu przygotowania, możemy znaleźć listę korzyści w kuchni i konkretnych pożytków dla zdrowia, jakie dany przetwór nam oferuje. W książce znajdziemy m.in. przepisy na: lecznicze wino z płatków różanych, dżem malinowo-ananasowy, ketchup z pomidorów i antonówek, konfitury morelowe z aromatem mięty, ocet jabłkowy z aromatem z ziół, sos z aronii.


"Domowa spiżarnia zdrowia" to prawdziwa skarbnica wiedzy. Jeśli nie chcecie wrzucać w siebie tabletki z witaminami, minerałami, macie dość przereklamowanych (i często zupełnie niepotrzebnych) suplementów, chcecie żyć zdrowo i czerpać z natury pełnymi garściami to szczerze wam polecam tę pozycję. Ja sama jeszcze w tym tygodniu wyprodukuję porcję domowego sosu do spaghetti z przepisu autora. 





Komentarze

  1. Od zawsze przetwory syropy przygotowane w domu były czyms co pomagało nam w leczeniu przeziębień. Warto mieć taka ksiażke, aby powrócic do tych przepisow.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz