Ryszard Terlecki "Solidarność. 1980-1989. Polska droga do wolności"



Ryszard Terlecki "Solidarność. 1980-1989. Polska droga do wolności"


Dane szczegółowe:
AutorRyszard Terlecki
TytułSolidarność. 1980-1989. Polska droga do wolności
Liczba stron: 304
Wydawnictwo:  Wydawnictwo AA
Kategoria: biografia
Premiera: 2018
Ocena

Opis książki:
Lata osiemdziesiąte XX wieku to najważniejsza dekada w dziejach współczesnej Polski. To właśnie wtedy doszło do wielkiego zrywu Polaków i powstania ruchu, który po wielu latach trudnych doświadczeń doprowadził do kresu Polski Ludowej, komunistycznej pól-kolonii Związku Sowieckiego, i odrodzenia wolnej Rzeczpospolitej. Książka ta ukazuje tę niezwykłą polską drogę do wolności, która stała się początkiem upadku komunistycznego bloku w Europie.


Autor przedstawia dzieje „Solidarności” w pierwszej i najważniejszej dekadzie jej istnienia, ukazując kulisy wydarzeń, które doprowadziły do strajków sierpniowych, z których narodził się związek, czas „festiwalu wolności” - kilkanaście miesięcy legalnej działalności „Solidarności”, okres stanu wojennego, kiedy polskie komunistyczne władze wyprowadziły wojsko i milicję przeciwko własnemu narodowi, lata podziemnego funkcjonowania opozycji i walki w konspiracji pod tyranią PZPR, aż do ponownego odrodzenia się nadziei i sity, strajki w roku 1988 i wydarzenia z roku 1989, prowadzące do gruntownych przemian ustrojowych, społecznych i politycznych w Polsce oraz otwierające drogę do pełnej wolności.


źródło opisu: Opis okładkowy


Moja opinia:

 "Solidarność. 1980-1989. Polska droga do wolności"to książka opisująca narodziny i rozwój Solidarności.

Będąc w liceum interesowałam się tą tematyką i byłam nawet na konkursie historycznym z wiedzy o czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, więc ta książka w dużej mierze odświeżyła moją, zdobytą wówczas wiedzę.

Autor opisuje przełomowe chwile, które doprowadziły do rozwoju związku i upadku komunistycznej władzy. Udokumentowane tu są najważniejsze strajki, zrywy, które miały miejsce w latach 1980-1989. Uwzględniony jest tu również wpływ jaki na ruch i ogół Polaków miały postaci, które nie były członkami Solidarności, jak np. Kardynał Stefan Wyszyński, czy papież Jan Paweł II.

Książka wzbogacona jest o liczne ilustracje, przedstawiające kluczowe dla ruchu postaci, jak np. Lech Wałęsa, czy Anna Walentynowicz.

Jest to książka idealna dla osób interesujących się historią, a w szczególności czasami PRL-u i nardzoinami "Solidarności".



Komentarze