Zbigniew T. Nowak "Zioła z polskich łąk", czyli przewodnik po świecie leczniczych roślin

Zbigniew T. Nowak "Zioła z polskich łąk"



Dane szczegółowe:
AutorZbigniew T. Nowak
TytułZioła z polskich łąk
Liczba stron: 328
Wydawnictwo:  Wydawnictwo AA
Kategoria: kulinaria
Premiera: 2017


Opis książki:
"Zioła z polskich łąk" to pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o właściwościach leczniczych niektórych roślin. Taka wiedza na pewno przyda się w wielu przypadkach.

Wokół nas, na łąkach, polanach czy pastwiskach, rośnie mnóstwo roślin leczniczych, które warto wykorzystać w trosce o własne zdrowie. Zioła, dzięki swoim właściwościom, od wieków stosowane są w medycynie, gastronomii czy kosmetologii. Warto je poznać i korzystać z darów, jakie przygotowała dla nas natura. Pomoże nam w tym książka Zbigniewa T. Nowaka "Zioła z polskich łąk", która stanowi kompendium wiedzy na temat roślin leczniczych powszechnie rosnących na polskich łąkach. 

Autor niniejszej publikacji przedstawia, takie popularne i znane rośliny, jak: bluszczyk kurdybanek, pokrzywa, babka lancetowata, mniszek lekarski, stokrotka, tasznik, podbiał, krwawnik, świetlik łąkowy, skrzyp polny, pięciornik gęsi czy szczaw, ale i wiele mniej znanych, a równie wartościowych ziół. Każdemu z nich poświęca znaczną ilość miejsca, szczegółowo je opisując. Dowiemy się więc, gdzie dana roślina występuje, kiedy ją najlepiej zbierać, jak suszyć i przechowywać, jakie substancje lecznicze i odżywcze zawiera, jakie posiada właściwości, w jakich schorzeniach warto ją stosować. Poznamy też ciekawostki historyczne, odniesienia do medycyny ludowej oraz informacje o przeciwwskazaniach do stosowania danego zioła. 

Po przedstawieniu konkretnej rośliny autor podaje przykłady na jej wykorzystanie, zarówno receptury lecznicze i kosmetyczne, jak i kulinarne. Znajdziemy tu więc przepisy na potrawy i napoje, preparaty wspomagające leczenie (syropy, nalewki, napary, krople) oraz naturalne kosmetyki (szampony, płukanki do włosów, maseczki, oliwki). Wszystkie przepisy są bardzo szczegółowe, zawierają dokładne proporcje składników, sposób przygotowania specyfiku oraz informację na temat korzyści dla zdrowia bądź urody, jakie przyniesie stosowanie danego specyfiku. Książka może stanowić inspirację do szerszego wykorzystania ziół w codziennym życiu. Będzie idealną pozycją zarówno dla osób zainteresowanych ziołolecznictwem, jak i tych, które w temat dopiero wchodzą.

Zbigniew T. Nowak to polski botanik, dziennikarz i pasjonat ziołolecznictwa. Jako znawca roślin leczniczych od ponad 30 lat popularyzuje wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, apiterapii i zdrowej diety. Jest autorem blisko 50 książek i publikacji na temat leczenia najróżniejszych schorzeń przy pomocy ziół. Ma na swoim koncie, takie tytuły jak: "Ziołowa apteka seniora", "Ziołowa klinika odchudzania", "Sprawdzone sposoby na wzmocnienie odporności" czy "Odtruj organizm i żyj dłużej".



Moja opinia:

Moja mama często opowiada mi, że jej mama, a moja babcia miała ogromną wiedzę na temat ziół. W tamtych czasach suplementy, leki i inne specyfiki nie były tak popularne i dostępne jak teraz, więc ludzie musieli radzić sobie z przeróżnymi schorzeniami sięgając do medycyny naturalnej. Dlatego też moja babcia zbierała całe pęki ziół, związywała je i wieszała w domu, aby zawsze mieć pod ręką lekarstwa na wszelkie bolączki. Niestety w dzisiejszych czasach nie docenia się mocy roślin. Owszem, pijemy miętę, rumianek, koperek, skrzyp, albo czystek, ale w większości przypadków na tym kończy się nasz "ziołowy" repertuar, a natura daje nam leki na przeróżne przypadłości. 

Zioła w wielu przypadkach są tańszym i zdrowszym zamiennikiem leków i suplementów. Oczywiste jest to, że niektóre schorzenia można leczyć tylko i wyłącznie za pomocą farmaceutyków, więc trzeba pamiętać o zachowaniu w tym wszystkim rozsądku. 
Trzeba też zdobyć konieczną wiedzę, aby zebrać odpowiednie zioła, w odpowiednim czasie i korzystać z nich w odpowiednich ilościach.

W książce "Zioła z polskich łąk" pan Zbigniew Nowak pokazuje nam zioła i wylicza ich właściwości. Każda roślina jest dokładnie opisana, jej historia, miejsca występowania, substancje lecznicze w niej zawarte, działanie prozdrowotne i informacje o tym, kiedy najlepiej jest daną roślinę zbierać. Po takim wprowadzeniu podane są przepisy z wykorzystaniem omawianego składnika. Co ciekawe są to receptury nie tylko na suszone zioła, surówki, winka, soki, chlebki, herbatki (czy inne rzeczy, które możemy spożyć i dołączyć do domowej apteczki), ale są tu również na naturalne kosmetyki. 

Przykładowe rośliny, które są opisane w tej pozycji to: babka lancetowata, fiołek wonny, koniczyna, mlecz, krwawnik, lucerna, perz, pokrzywa, skrzyp, stokrotka.

"Zioła z polskich łąk" to wspaniały przewodnik po roślinach, które nas otaczają, a które mają lecznicze działanie i/lub są w stanie zastąpić niektóre drogeryjne kosmetyki. Polecam tę pozycję szczególnie, jeśli chcecie poznać prozdrowotne właściwości znanych nam ziół. 
Kto wie? Może spodoba wam się kąpiel, która leczy trądzik, polubicie winko z mleczu, które wzmacnia organizm lub zasmakujecie w maśle czosnkowym z dodatkiem krwiściągu i lubczyku. 












----------------------------------------------




Komentarze