Laetitia Colombani "Warkocz", opowieść o (nie)zwykłych kobietach

Laetitia Colombani "Warkocz" Wydawnictwo Literackie




Dane szczegółowe:
Tytuł:  Warkocz
Tytuł oryginały: La tresse
Autor: Laetitia Colombani
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ilość stron: 208
Premiera: 9.11.2017
Ocena: 9/10

Opis wydawcy:


Trzy kobiety, trzy biografie, trzy kontynenty, to samo pragnienie wolności
 Indie. Smita jest Niedotykalną. Marzy, by jej córka miała inne, lepsze życie. 
By, jak inne dzieci, chodziła do szkoły.
Sycylia. Giulia pracuje w zakładzie ojca. 
Gdy ten ulega tragicznemu wypadkowi, odkrywa, że rodzinnej firmie grozi bankructwo.
Kanada. Sara, renomowana prawniczka, ma objąć kierownictwo w najlepszej w Montrealu kancelarii. 
Dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora.

Połączone w niezwykle intymny sposób, lecz nieświadome tej więzi, Smita, Giulia i Sara sprzeciwiają się losowi. 
Postanawiają walczyć o siebie i swoich bliskich. 
Głęboko ludzkie, poruszające historie trzech kobiet splatają się w warkocz nadziei i solidarności.

Fenomen wydawniczy! Numer 1 na liście bestsellerów Amazon.fr. 
Debiutancka powieść Laetitii Colombani wywołała wielkie poruszenie, jeszcze zanim się ukazała. 
Była sensacją Targów Książki w Londynie: 27 krajów nabyło prawa do tłumaczenia. 
W samej Francji sprzedano ponad 200 000 egz. W bliskiej perspektywie ekranizacja książki.

źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4553/Warkocz---Laetitia-Colombani


Moja opinia:

Laetitia Colombiani i jej powieściowy debiut „Warkocz” to przepiękna motywacja dla wszystkich kobiet.

Powieść opowiada o trzech kobietach. Na pozór całkowicie różnych, żyjących w diametralnie odmiennych realiach ale jednak połączonych przez życie niesamowitą więzią. Wszystkie trzy oprócz siły, wiary i determinacji związane są warkoczem wyznaczającym przełomowy punkt ich życia.

Guilia jest Włoszką, która dziedziczy po ojcu zakład perukarski. Po niedługim czasie okazuje się, że firma jest na skraju bankructwa, a dziewczyna staje przed wyborem: poślubić bogatego mężczyznę, którego nie kocha lub stracić cały dobytek i wylądować z bliskimi na bruku. Dodatkowo Guilia na swojej drodze spotyka tajemniczego i inteligentnego imigranta, Kamala, z którym zaczyna ją łączyć silna więź, ale niestety hermetyczne i nieco ksenofobiczne sycylijskie społeczeństwo nie dopuszcza do związków z „obcymi”.

Smita pochodzi z Indii, należy do najniższej, odrzucanej kasty. Całe życie, tak jak jej matka i babka, zajmuje się wybieraniem odchodów. Wraz z mężem odkłada każdy grosz, aby ofiarować swojej córce, Lalicie lepsze życie zapisując ją do szkoły. Niestety dziewczynka już pierwszego dnia jest poniżana, a w skutek swojego buntu zostaje pobita przez bramina. Smita staje przed wyborem: pozwolić by córka odziedziczyła po niej hańbiącą profesję lub odrzucić fatalizm i uciec z nią do oddalonego o setki kilometrów miasta ryzykując życie całej swojej rodziny oraz zostawiając za sobą pogodzonego z losem męża, pracującego w ich wiosce jako szczurołap.

Sara to współczesna kobieta sukcesu. Jest wspólnikiem w jednej z najlepszych kancelarii w Montrealu. W swoim życiu przeżyła dwa rozwody, trzy porody i wszystko to skutecznie ukrywała przed współpracownikami. Dla Sary liczy się to, aby być kimś, rozwijać swoją karierę, zarabiać coraz więcej pieniędzy. Mając trójkę dzieci, które bez wątpienia kocha, spędza z nimi jedynie obowiązkowe minimum czasu wierząc, że największym darem jaki może im dać jest duma z dobrego imienia matki i pieniądze. Pewnego dnia Sara mdleje i to jest początek końca jej kariery, okazuje się, że kobieta cierpi na groźny nowotwór, którego symptomy dotychczas świadomie ignorowała.

Losy kobiet poznajemy naprzemiennie, kolejnie poznajemy po kolejnym fragmencie rzeczywistości każdej z bohaterek. Są to postaci fikcyjne ale bez wątpienia posiadające odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ cały świat nie jest fikcją literacką, tylko wiernym faktom odwzorowaniem otaczającego nas świata, pełnego brutalności, stygmatyzacji, ksenofobii, dyskryminacji i odrzucenia.

Autorka rzetelnie opisuje zwyczaje, kulturę, realia w których osadzone są wydarzenia. Czytając na przykład o okrutnych prawach panujących w Indiach, nagminnych gwałtach na kobietach, odrażających karach i beznadziejnym traktowaniu niższych kast mamy nadzieję, że to jedynie fikcja literacka ale niestety tak wygląda otaczający nas świat.

Tytułowy warkocz splata losy oraz wyznacza początek nowego życia każdej z bohaterek, przeplata on los Guilii, Smity i Sary będąc symbolem odrodzenia i oczyszczenia.
Jest to powieść idealna dla wszystkich kobiet, przypomina nam o tym jak wielka siła i determinacja drzemie w każdej z nas. Czasami możemy czuć się słabe, smutne, bezsilne ale w obliczu kryzysów jak nikt inny na świecie potrafimy okazać upór, nieustępliwość, zaciekłość i wiarę w niemożliwe.

Piękna opowieść o niewyobrażalnej, kobiecej determinacji.


Ogólna ocena 9/10








Komentarze