Rosella Postorino "Przy stole z Hitlerem", czyli inspirowana faktami opowieść o testerkach jedzenia Hitlera

Rosella Postorino "Przy stole z Hitlerem" 


Dane szczegółowe:
Autor: Rosella Postorino
Tytuł: Przy stole z Hitlerem 
Gatunek: literatura faktu, reportaż
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Ilość stron: 384
Premiera: 2.10.2019
Ocena: 7/10

Opis książki:
Międzynarodowy bestseller oparty na prawdziwej historii z czasów II wojny światowej.
Rodzice dwudziestosześcioletniej Rosy Sauer odeszli, a jej mąż Gregor walczy na wojnie. Zubożała i samotna podejmuje decyzję opuszczenia rozdartego wojną Berlina, by zamieszkać z teściami na wsi. Wydaje jej się, że znajdzie tam schronienie. Pewnego ranka do drzwi pukają esesmani, aby oznajmić jej, że została powołana do bycia testerką Hitlera: trzy razy dziennie ona i dziewięć innych kobiet udają się do tajnej siedziby Hitlera w Wilczym Szańcu, aby próbować jego potraw, zanim on to zrobi.
Zmuszone do jedzenia tego, co mogłoby je zabić, degustatorki zaczynają dzielić się na dwie grupy: fanatyczki lojalne Hitlerowi oraz kobiety takie jak Rosa, upierające się, że nie są nazistkami, pomimo że każdego dnia ryzykują własne życie dla Hitlera. W pewnym momencie wszyscy zaczynają się zastanawiać, czy stoją po złej stronie historii.
Przy stole z Hitlerem budzi prowokacyjne pytania o współudział w zbrodniach, poczucie winy i przetrwanie.

Moja opinia:
"Przy stole z Hitlerem" to inspirowana życiem Margot Wolk opowieść o kobiecie, która każdego dnia narażała się na śmierć dla wodza, w którego nie wierzyła i dla idei, której nie była wyznawczynią. 

Książka Roselli Postorino to opowieść o solidarności kobiet, o trudach wojny, o tęsknocie, pragnieniach i poszukiwaniu choćby kruszyny szczęścia w ogarniętym wojną i nazizmem świecie. To także opowieść o tym jak ideologia potrafi wypaczyć postrzeganie świata oraz ocenę co jest dobre, a co złe. 

Rosa Sauer zostaje wybrana na jedną z testerek posiłków Hitlera. Kobieta każdego dnia wraz ze swymi towarzyszkami spożywa posiłki, które mogą okazać się ostatnimi. Wśród degustatorek znajdują się zwolenniczki wodza, pragnące oddać swe życie w służbie dla podziwianego i wręcz czczonego dowódcy, ale są również kobiety, które bardziej niż Hitlera i jego postulaty cenią swe życie, swoje rodziny, dzieci i sceptycznie podchodzą do nazistowskiej ideologii. 
"Przy stole z Hitlerem" to ciekawa powieść o tym, jak zwykli ludzie stając się elementami nazistowskiego systemu starają się normalnie żyć i kochać.  
Książka jest dobrze napisana, a zakończenie satysfakcjonujące. Całość daje do myślenia w kontekście tego jak zwyczajni Niemcy cierpieli przez szaleństwo swego lidera.

Jeśli lubicie powieści inspirowane faktami historycznymi lub te osadzone w prawdziwych miejscach i czasach. "Przy stole z Hitlerem" to budząca smutek i refleksję opowieść o zwyczajnej kobiecie, zniewolonej przez wojnę, tęsknotę i pragnienia. 



Komentarze