Mateusz Grzesiak "Podręcznik perswazji", czyli krótki opis podstwowych technik perswazji

Mateusz Grzesiak "Podręcznik perswazji"



Dane szczegółowe:
Autor: Mateusz Grzesiak
TytułPodręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją
Liczba stron: 232
Wydawnictwo:  Wydawnictwo onepress
Premiera: 19.09.2018
Ocena: 6-7/10

Opis książki:
Myślisz, że działasz racjonalnie? Wydaje Ci się, że na chłodno podejmujesz decyzje? Jesteś pewien, że merytorycznie podchodzisz do wszystkiego, co robisz, i jesteś wolny od podszeptów własnych emocji oraz sugestii innych?
Zła wiadomość jest taka, że racjonalność to mit. Przeważnie działamy pod wpływem chwilowych impulsów, jesteśmy podatni na manipulację i każdego dnia popełniamy mnóstwo błędów poznawczych. W dodatku jesteśmy tego zupełnie nieświadomi. Z jaką skutecznością przekonujesz innych? Czy wiesz, jak etycznie wpłynąć na dziecko, by z chęcią odrobiło pracę domową, czy straszysz je "szlabanem"? Jak Ci idzie przekonywanie innych do swoich pomysłów? A siebie do podjęcia określonych działań?
Dobra wiadomość jest taka, że perswazji i odporności na nią można się nauczyć. Koniec z wywieraniem negatywnego wpływu na Twoje decyzje. Koniec z nieświadomym poddawaniem się manipulacji! To, że trzymasz w ręku tę książkę, oznacza, że już wykonałeś pierwszy krok. Kolejnym będzie poznanie zasad rządzących perswazją, popartych konkretnymi przykładami. Ta książka to zestaw narzędzi gotowych do użycia we wszelkiego rodzaju dyskusjach: prywatnych, zawodowych, medialnych, społecznych oraz politycznych. Tak wyposażony będziesz miał przewagę w każdej sytuacji.


Moja opinia:

"Podręcznik perswazji" to książka, dzięki której będziecie mogli poznać podstawowe techniki perswazji oraz usystematyzować już posiadaną wiedzę w tym temacie.

Każdy z nas, przez całe życie korzysta z perswazji. Rozmawiając z rodzicami, znajomymi, pracodawcą, partnerem - staramy się kogoś na różne sposoby przekonać do naszych racji, namówić na coś, albo odwieść od czegoś. Część z nas poznaje ją również na studiach, uczęszczając na zajęcia związane z retoryką, metodami sprzedaży etc. 

"Podręcznik perswazji" pokaże wam z jakich metod perswazji nieświadomie korzystaliście, na czym one polegają i jakie przynoszą efekty. Poznacie też wiele nieznanych, bardziej skomplikowanych, wyrafinowanych metod perswazji, które mogą wam się przydać w wielu ważnych sytuacjach. Możecie też zobaczyć, czy w codziennym życiu ktoś wykorzystuje te metody na was i wami manipuluje? :D

Cała książka składa się z omówień kolejnych metod perswazji (łącznie jest ich około 100). Jedna metoda to jedna strona tekstu autora oraz jedna strona na notatki. W moim odczuciu tego miejsca na notatki czytelnika jest trochę za dużo, ale być może ktoś to wykorzysta. Co do samych opisów technik to zawierają one podstawowe, konieczne informacje, przykłady, które mają zarysować na czym dana metoda się opiera i jak się z niej korzysta.Troszkę to przypomina takie skrótowe styudenckie notatki z wykładów. Taka podstawowa wiedza, mająca zaznajomić czytelnika z arkanami perswazji :)

Jeśli szukacie akademickiego podręcznika z ogromem wiedzy, opisem złożoności struktur komunikacji itp to "Podręcznik perswazji" raczej wam się nie spodoba, ale jeśli dopiero zaczynacie zgłębiać ten temat, chcecie poznać najpopularniejsze metody perswazji  to jak najbardziej polecam wam tę pozycję. 


Mateusz Grzesiak "Podręcznik perswazji"

Komentarze

  1. Dla mnie ta książka to... takie jedno wielkie nic. Wygląda - jak zauważyłaś - jak studenckie notatki zrobione na zasadzie "kopiuj-wklej" z Wikipedii, przez co ten tekst w gruncie rzeczy nic nie wyjaśnia, niczego nie uczy, bo... nie jest w żaden sposób interesujący. Poza tym ja po jednej książce związanej z tematem marketingu (a nie perswazji jako takiej) oraz po zajęciach z retoryki (na których naprawdę się nie skupiałam) znałam z nazwy tak z 90% przykładów, więc... to w sumie żadna wiedza. Zwłaszcza, że te rzeczy zazwyczaj są bardzo oczywiste.
    A te wolne strony to naprawdę jakiś żart. XD Wyglądają, jak sztuczna próba podbicia ilości stron.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, ja nie miałam zajęć z retoryki, perswazji też się nie uczyłam, ale jednak większość pojęć była mi znajoma :D moim zdaniem ta książka to dobre rozwiązanie dla takiego totalnego laika, który w żaden sposób się z perswazją nie zetknął, a chciałby poznać podstawowe nazwy i zobaczyć "z czym to się je", ale osoby, które w jakikolwiek sposób otarły o ten tamat, np. w innej książce, na wykładach etc raczej nie będą zachwycone. Te puste strony, tak jak napisałam to dla mnie troszkę marnotrawstwo papieru, bo wystarczyłoby dać kilka stron na końcu i już byłoby ok :D i zdziwiło mnie, że wydawnictwo wydało całą serię książek tego autora, nie wiem czy wszystkie są oparte na takim pomyśle, ale jeśli tak to troszkę słabo

      Usuń

Prześlij komentarz